![]() |
Loosi läheb 5 pudelit KW Sport pesuainet. *Auhinnamäng on sponsoreeritud |
Niisiis
Blogikese esimene auhinnamängu REEGLID!
Esmaspäeval, 27.
oktoobril loosin välja 5 KW pesuaine pudelit (1L)
Selleks, et loosis
osaleda kirjuta siia kommentaaridesse oma nipp,
kuidas spordiriideid pesed ja hoiad nii, et need haisema ei läheks!
(Piirang: auhinnad saan ma saata ainult Eesti siseselt SmartPost või Omniva pakiautomaatidesse)
(Piirang: auhinnad saan ma saata ainult Eesti siseselt SmartPost või Omniva pakiautomaatidesse)
Näpunäited spordiriiete pesemiseks
Minu kogemuse, KW
maaletooja soovituste ja Facebooki arutelu põhjal on siin soovitused ja
näpunäited, kuidas hoida igapäevaselt kaustatavaid spordiriideid haisuvabana:
- Pese spordiriideid nii tihti, kui vaja ja nii harva, kui võimalik. Spordiriide tehnoloogiaid on erinevaid. Mõned kannatavad tihedamat pesu, mõned mitte. Näiteks vihmakindlad koorikjoped on selline asi, mille pesemist võiks teha võimalikult harva ja ainult spetsiaalsete pesuvahenditega (soovitan Nikwax tooteid). Spordiriided on tehtud sellistest materjalidest ja mõned on ka immutatud vahenditega, mis aitavad niiskust kehast eemale juhtida ja samas on antibakteriaalsed. Kui bakterid ei saa vohada, siis ei saa riie ka haiseda.
- Kasuta spordiriiete pesemisel lühikest pesutsüklit. Neid ei ole vaja nii palju seal pesumasina sees loksutada. Lisaks, kellel ikka on tahtmist pärast seda vee arvet kinni maksta, kui iga päev spordiriided pessu visata pika tsükliga?
- Muidugi tuleb jälgida etiketil märgitud pesemisjuhendit (reeglina vee temperatuur pigem jahedam, keelatud tsentrifuug ja triikimine)
- Ära jäta spordiriideid nurka hunnikusse (Mitte nagu mina - hm). Eriti praegu, kihiliselt riietudes ei ole riietel võimalik nii kiiresti ära kuivada, kui nad seda näiteks suvel teevad. Jättes kõrvale liigutamisega kaasneva higi teema, lisandub veel ka praegune ilmaprognoos. Tihti sajab või udutab. Kui ükstapuha milline kangas on liiga kaua niiske tuleb sellele kopituslõhn, mis iga järgmise märjaks saamise korral jälle välja lööb. Tekita endale mõne küttekeha lähedusse (aga mitte liiga kuuma kohta) trenniriiete "kuivatusala". Sinna pane need riided, mida ei pane kohe pessu.
- Vali hoolega pesuainet, millega oma (üpriski kallilt) soetatud riietust pesed. KW spordipesuvahend on disainitud spetsiaalselt Eesti keskmisest karedama vee jaoks, ehk sinna on lisatud päris palju vee pehmendajat. Kindlasti rohkem kui teistesse sarnastesse toodetesse. Muus osas on KW pesuaine puhas seep. Seep ei riku kanga tekstuuri ja tuleb loputamisel ilusti kanga seest välja. Nii lihtne see ongi. Teised pesuained, mis meie poodides müügil on, sisaldavad degenerante ehk keemiat, mis tõmbab mustuse kangast välja. Muudele riietele on see hea, sest nii saavad riided ju meie kareda vee puhul puhtaks, aga spordiriiete omadused keerab selline pesuaine tuksi. Sama kehtib pleegitajate kohta. Valgele pesule mõeldud tavapesuained (geelid ja pulbrid) rikuvad oluliselt spordirõivaste omadusi ja vähendavad nende eluiga. Pleegitamine ehk valgendamine on ju sisuliselt söövitav tegevus. Minu kogemusest johtuvalt on KW pesuainet vaja kasutada ca poole vähem (milliliitrites) kui teisi pesuvahendeid, sest muidu ei tule kogu seep pesust välja ja on vaja mitu korda loputada. KW pesuainet saab soetada pea igast spordipoest.
- Ära kasuta pesuloputusvahendit. See jätab kangasse jääke, mis ummistab selle poore ning vähendab hingavust.
- Tehnilisemale riietusele, mis on mõeldud olema veekindel, on olemas veekindlust taastavaid vahendeid vastavalt materjalile. Softshellile, GoreTexile, sulgedele jmt on kõigile oma enda spetsiaalsed vahendid, millega neid hooldada ja nende eluiga pikendada.
NB! Need näpunäited kehtivad sünteetilisest
kangast spordiriiete pesemise kohta. Villa ja meriinovilla pesu on hoopis
teistmoodi. Samuti tasub ülimalt tähelepanelik olla koorikjopede ja pükste
puhul, milles on kasutatud mitmekihilist membraantehnoloogiat.
Disclamer: Auhinnamängu toetab KW Sport pesuvahendi
maaletooja. Kõik arvamused on minu enda omad ja toetuvad enda ja sõprade kogemustele.
Üldine pesurituaal on umbes sama, mis sissekandes kirjeldatud. Kergema trenni korral riputan riided rõdule tuulduma ning vajadusel loputan enne jaheda vee all lihtsalt läbi ning pitsitan (mitte ei vääna) suurema vee välja. Miinuskraadidega lasen esmalt toas taheneda, et rõdult mõistlik asi tagasi saada.
VastaKustutaKuigi Sa panid Eesti-sisese piirangu peale, võtsin siiski ma endale vabaduse ka enda ideed kirja panna.
VastaKustutaKuna mul on harjumus oma riideid ja asju väga hoida (ja tavaliselt nad ka kestavad kaua), jälgin ma alati kullipilguga ka oma spordipesu. Nii ei pese ma spordiriideid kunagi rohkem kui 30C juures, pöördeid määran minimaalselt ja pesurežiim on ka delikaatsele pesule mõeldud. Kun riided tahavad värsket õhku, seega riputan nad alati välja, isegi külma ilma korral, kuid seda siis, kui nad juba natuke toas kuivada on saanud (ühtin eelkirjutajaga).
Seda kõike saab siis teha koduses luksuses.
Tudengiruumides elades, kui pesu pesemine maksab ja pesu tekib vähem kui üldmajapidamises, ma kahjuks sellist luksust lubada ei saa. Siin rändavad kõik riided, nii teksad ja spordiriided, korraga ühte pesumasinasse. Siiski-siiski, kraade ei määra ma kunagi enam kui 30C ja kui teised riided panen pesukuivatisse, siis spordiriided võtan ma varem välja.
Eelnevalt kirjutatu kehtiv ainult sünteetilistele riietele. Villaseid spordiriideid olen alati käsitsi villašampooniga pesnud.
Pean Tuulit tsiteerima - 30C ja delicate pesuprogramm on "üle prahi" - sellega ei saa "alt minna". :)
VastaKustutaEnda kogemustest võin öelda, et siiani pole seda juhtunud, et riietega oleks midagi juhtunud.
Seega - kuula meid. :)
Minu nipiks, kui seda nii saab nimetada, on riiete pesemine kohe pärast kasutamist. Olen märganud, et kui jätta riided mõneks ajaks seisma, tekibki see ebameeldiv lõhn kohe puhaste riiete selga panemisel.
VastaKustutaOlen proovinud ka spetsiaalset spordiriiete pesuvahendit, kuid ei märganud erilist erinevust. Võib-olla peab veel proovima teiste toodetega.
Tavaliselt pesen spordiriideid nagu muudki pesu, sama pesupulbriga ja vastavalt lubatud temperatuurile, kuid teistest riietest eraldi.
Mina pesen ka oma spordiriideid kohe pärast kasutamist lühikese tsükliga - muidu ei saa sellest ebameeldivast lõhnast tõesti kahjuks lahti. Kui kohe pesta ei saa, siis ootavad riided mõnda aega rõdul ja siis lähevad eelpesu ja 30 kraadiga masinasse. Spetsiaalset pesuvahendit ma veel kasutanud ei ole, aga aitäh idee eest ;)
VastaKustutaBlogi administraator eemaldas selle kommentaari.
VastaKustuta