10 asja, mida silmas pidada, kui parasjagu mõne vastiku vigastuse tõttu joosta ei saa...
1. Tee jooksmisesse paus
Suure tõenäosusega tuli vigastus ületreenimisest. Kui miski teeb ikka järjepidevalt valu jooksu ajal, on see keha signaal sulle, et "Jäta nüüd palun ometi järgi!"2. Käi arsti juures
Oma aru ja interneti hirmutused ei aita sul kõige efektiivsemalt paraneda. Arstid tegelikult ka teavad, millest nad räägivad, seega broneeri endale esimesel võimalusel arstiaeg. Isegi kui selleks oodatud kohtumiseks on valu juba üle läinud oskab ta aidata ja anda juhiseid, kuidas tulevikus vigastusest hoiduda.
3. Venitamine ja rullimine
Venitamine ja rullimine on tõhusad abimehed ka vigastuste ennetamisel, kuid ka siis kui miski just praegu valu teeb, tasub vastavat kohta ettevaatlikult rullida ja venitada. Need kaks tegevust aitavad kaasa lihaste ainevahetusele. See aga omakorda paranemisele.
4. Massaaž
Võimalusel külasta massööri. Eriti hea oleks külastada kogemustega spordi massööri. Tavaline silitamine ja aroomiteraapia on ka tore ja aitavad lõõgastuda, kuid näiteks tavaline massöör pole mulle veel kunagi sõrmi puusakondi alla toppinud, et sealt puusapainutajalihaseni jõuda. Alguses oli hullult ebamugav ja tõmbas kogu keha krampi, aga pikapeale keha lõdvenes ja ka puusal hakkas kergem. Ma polnud varem tähelegi pannud, et kogu aeg on mingi pinge sees.
5. Teipimine
Kui veab, siis teeb spordimassöör ka kinesoteipimist. Alguses olin ka selle suhtes skeptiline, aga vahet on tunda küll. Lihased, mis on teibiga venima pingutatud ei kisu enam nii tihti valusaks. Minu puhul töötab teipimine nii alaseljal kui ka puusapainutaja lihase peal. Ainult kurb, et ilusat värvi teipe pole veel õnnestunud peale saada :)
6. Puhkus :)
Puhata saab ja tuleb nii jooksmisest, kui ka võimalusel muudest stressoritest. Nõus, paljudest neist ei ole võimalik nii kergesti lahti saada. Teadlikke valikuid tehes paraneb aga nii vaimne, kui ka füüsiline tervis. Lisaks tähendab see, et saab nautida hommikul veidi kauem magamist :)
7. Pea kiusatusele vastu
Oi mul pole puus terve päev valutanud - läheks õige jooksma - VALE! Vigastused ei parane üleöö. Et vigastused ei paraneks kolm kuud tuleb kiusatusele vastu panna ja puhkeperioodist ka kinni pidada. See aga ei tähenda seda, et ei võiks tegeleda vähem probleemi tekitavat kohta koormava spordialaga. Kui näiteks on liigeseprobleemid, mis tulenevad põrutusest saab trenne asendada ujumise või veejooksuga. Peaasi on kuulata oma keha ja trenn katkestada, kui tuleb mingigi signaal, et see liigutamine ei ole praegu hea.
8. Paranda teoreetilisi teadmisi
Kui kuidagi ei suuda olla ilma trennita, siis süvene vahelduseks hoopis teooriasse - loe blogisid, ajakirju ja artikleid jooksurühist, anatoomiast ja biloogiast. Internet on oi kui suur!
9. Tee plaane
Planeeri oma treeninguid pärast pausi - aga pea hoogu! näiteks planeeritud kuu kilometraaži sa ilmselt enam kinni ei püüa. Samuti pole mõtet kohe jätkata treeningplaaniga sealt, kust enne pidama jäid. Keha on ju vahepeal ikkagi veidi järgi andnud. Plaani targalt :)
Kommentaare ei ole :
Postita kommentaar